Pohyb

Wellness studio Litoměřice se zaměřuje na pomoc všem, kdo hledají životní harmonii a usilují o zvyšování kvality svého života. V oblasti fyzických aktivit doporučujeme společná cvičení nebo individuální hodiny Pilates, které je co do kvality vyváženého zatěžování a protahování svalů jedno z nejlepších. Pro navození harmonie a vyvážení pohybových aktivit nabízíme relaxační masáže v našem studiu nebo přímo u Vás doma či na pracovišti.

A teď malé zamyšlení. Myslíte si, že doplave dál, ten kdo v řece plave po proudu, nebo ten kdo se snaží plavat proti němu? Odpověď je na vás, ale důležitější je tento příklad pro to, abychom si uvědomili, že je moudré zkoumat principy a využívat je ve svém životě, neboť v opačném případě budeme proti nim muset bojovat a zbytečně se vysilovat.

Dynamika versus statika

Jedním ze základních principů našeho bytí je to, že svět a náš život je dynamický. Statika zde neexistuje. V každém okamžiku se tu vše proměňuje. Pokud se někdo snaží o zachování toho co získal nebo toho co má, brzy se vyčerpá a svůj záměr stejně nedokončí. Jde-li tedy o svět a náš život na tomto světě, je mnohem lepší využívat jeho principů a nehledat harmonii ve statice, ale hledat ji v dynamice.

Nejde jen o fyzickou aktivitu

Pohyb a dynamika se netýká pouze fyzické aktivity. Dynamika je stejně tak důležitá pro mentální, emocionální a duchovní aktivitu. Ve všech stránkách našeho života si můžeme představit, že máme jakousi svalovou hmotu, kterou má někdo dobře vypracovanou a jiný špatně „vypracovanou“ nebo dokonce ochablou. Díky svalům drží pohromadě naše kostra a stejně jako má někdo díky špatné péči o svaly fyzické pokřivenou a různě deformovanou kostru, jiný má díky špatné péči o své city a myšlenky pokřivený a různě deformovaný charakter.

Jak o všechny své „svaly“ správně pečovat?

Tady se pro názornost vrátíme opět ke sportu. Použijeme pro tento účel dvě postavy, postavy atletů, dvou běžců. Jeden je sprinter, druhý maratonec, vytrvalec. Pokud si vybavíte jak takoví atleti vypadají, uvidíte na jedné straně svalnatého sprintera s jiskrou v oku a plného energie. Na straně druhé tu bude stát „vyhořelý“ vytrvalec bez energie, který vypadá mnohem starší než ve skutečnosti je. V čem je mezi nimi rozdíl? V přístupu k péči o své fyzické, mentální i duševní svaly, ale i v celkovém přístupu k životu. Jeden je zaměřen na střídání aktivity a odpočinku – dynamiku, druhý k dlouhodobému zatěžování organizmu – statiku.

Stejně tak je tomu i v našem životě. Většina z nás se vytrvale vyhýbá fyzické aktivitě, ale ve svém zaměstnání a soukromém životě jsme jednostranně dlouhodobě zatíženi v oblasti mentální a citové. Pokud této nevyváženosti neboli disharmonii nevěnujeme dlouhodobě pozornost, nemůžeme se divit, že se to projeví v podobě zhoršené kvality našeho života.

Klíčem ke kvalitě je vyváženost, harmonie

Snad každému je dnes už jasné, že klíčem k prožití kvalitního života není pasivita, lenost a zanedbávání jedné nebo více součástí naší osobnosti, ale aktivita, dynamika, činnost a zatěžování organizmu. Na druhou stranu tu však nejde o jednostranné posilování a přetěžování jedné nebo několika vybraných „svalových“ partií. Nejde ani o libovolnou nepromyšlenou aktivitu, ale vyváženou kvalitní aktivitu zaměřenou na všechny stránky naší osobnosti, kterou dynamicky střídáme s vyváženým kvalitním odpočinkem podobně jak to známe od sprinterů.